Zamienią piec na MZEC

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy będzie dostarczał ciepłą wodę użytkową dla całego osiedla Młodych i przyległych ulic. To oczywiście perspektywa kilku lat, ale porozumienie w tej sprawie ze Spółdzielnią Mieszkaniową już jest.

DSC_0133

Pomysł ma za sobą dość długą historię. Kilka lat temu MZEC wystąpił do SM z propozycją budowy centralnych instalacji ciepłej wody użytkowej (cwu) w kilku wybranych budynkach w okolicy ulic Wyszyńskiego, Wróblewskiego i Słobódzkiego. Została gruntownie przygotowana koncepcja. Przeprowadzono wiele spotkań informacyjnych, także bezpośrednio w budynkach z mieszkańcami. Po długich rozmowach spółdzielnia się niestety wycofała – mówi Bogdan Ryndziewicz, wiceprezes zarządu ds. technicznych

Temat podjęła jednak niezależna od SM wspólnota mieszkaniowa z dwuklatkowego wieżowca przy ul. Wyszyńskiego 3-5. – Błyskawicznie się dogadaliśmy, podpisaliśmy umowę i wybudowaliśmy w budynku instalację cwu – dodaje B.Ryndziewicz. – Wspólnota była bardzo zadowolona zarówno ze sposobu i tempa przeprowadzenia prac, jak i działania instalacji oraz kosztów przygotowania ciepłej wody. Nieustannie to działanie i koszty monitorujemy i mamy pewność, że rzeczywisty koszt jest mniejszy niż w przypadku korzystania z gazu ziemnego. Bezpieczeństwo i komfort są natomiast bez porównania większe.

Te doświadczenia zachęciły MZEC do podjęcia kolejnych rozmów ze Spółdzielnią Mieszkaniową. Tym razem zakończyły się porozumieniem.

Mieszkańcy budynków ogrzewanych przez MZEC, nie tylko z terenu osiedla Młodych, przejawiają duże zainteresowanie likwidacją gazowych podgrzewaczy wody i korzystaniem z ciepła sieciowego. Do świdnickich ciepłowników bardzo często trafiają zapytania w tej sprawie.

System ciepłowniczy MZEC jest przygotowany do tego, by dostarczać ciepło do przyłączonych budynków przez cały rok i nie wymaga to żadnych dodatkowych inwestycji. – Oczywiście, odbiorcy muszą wybudować w swoich budynkach instalacje cwu, a dodatkowo należy zainstalować w istniejących w tych budynkach węzłach cieplnych moduły do przygotowania cwu – wyjaśnia Bogdan Ryndziewicz. – Nowe moduły mogą być instalowane i pozostać własnością odbiorców, a może je zainstalować MZEC, jest to tylko kwestia negocjacji i umów.

Inwestycja rozpocznie się w 2015 roku, a w ciągu następnych czterech lat (2016-2019) planowane jest wykonanie instalacji ciepłej wody z MZEC-u w pozostałych zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej.